Zanieczyszczona woda powoduje zepsucie sprzętu AGD, ponieważ na ich dnie oraz elementach mających styczność z wodą znajduje się biały osad po przegotowaniu takiej wody. Efekt ten powodują głównie wapń i magnez. Twarda woda to również problem w środowisku naturalnym, ponieważ przedostaje się przez instalacje wodno-kanalizacyjne i w postaci nieodfiltrowanej trafia do gospodarstw domowych. Aby temu zapobiec wykorzystuje się filtry do wody, które muszą zapewnić jej odpowiednią normę twardości.

Dopuszczalna twardość wody

Współczynnik ten wynosi 60-500 mg CaCO3/dm3. Jednak uatalenia rozporządzenia w tej sprawie są bardzo szerokie, a brane były pod uwagę głównie względy zdrowotne, nie techniczne. Tak naprawdę woda jest twarda w momencie, gdy jej wskaźnik wynosi około 10 stopni niemieckich. Poniżej tej wartości jest to woda miękka, niewymagająca uzdatniania. Problem twardej wody jest duży, występuje w różnych regionach geograficznych naszego kraju.

Jak redukować twardość wody?

Najlepszym sposobem jest zastosowanie zmiękczacza wody, jednak to nie zawsze jest możliwe. Właśnie z tego powodu w wielu gospodarstwach domowych wybierane są systemy odwróconej osmozy.

Główną zasadą działania jest odwrócona osmoza, czyli bardzo zaawansowany proces filtracji, w którym usuwana jest cała gama zanieczyszczeń, w tym nawet pojedyncze jony.

Gdzie zbadać twardość wody?

Poziom twardości wody można również zbadać w stacji sanitarno-epidemiologicznej lub najbliższym laboratorium terenowym. Badanie twardości wody można też zlecić w firmie z branży uzdatniania wody bądź przeprowadzić test twardości wody za pomocą kropelkowego lub paskowego testera twardości wody.

Jaką odwróconą osmozę wybrać?

Warto wybierać nowoczesne systemy odwróconej osmozy najwyższej jakości, jak filtry polskiej marki Ecoperla Rosa czy Ecoperla Revo zapewniające bardzo dobrą jakość wody bez jakichkolwiek zanieczyszczeń.

Dzięki nim możemy taką wodę śmiało pić, użytkować bez jakichkolwiek skutków ubocznych nawet przy myciu twarzy, włosów i przy gotowaniu wszelkiego rodzaju posiłków.

Przeczytaj więcej o odwróconej osmozie: https://www.zestudni.pl/blog/odwrocona-osmoza-to-nie-magia-zdradzamy-jak-dziala/