Światło UV składa się z promieniowania elektromagnetycznego o długości fal w zakresie 100 – 400 nanometrów (nm).
Rodzaje promieniowania UV
Wyróżnia się głównie:
fale krótkie (UV-C) 200 – 280 nm,
fale średnie (UV-B) 280 – 315 nm,
fale długie (UV-A) 315 – 400 nm.
Okazuje się, że najwyższą efektywność dezynfekcji mają fale UV-C o długości 200 – 280 nm.
Promieniowanie UV doskonale pomaga w dezynfekcji wody
Zalety technologii UV sprawiły, że obecnie sterylizacja wody ze studni odbywa się już praktycznie tylko za pomocą specjalistycznych lamp UV. Ponadto ta metoda jest nie tylko coraz chętniej i powszechniej stosowana, ale również cały czas jest udoskonalana. Technologia ta jest oparta na procesie fizycznym, który nie przyczynia się do zmiany zapachu czy smaku uzdatnianej wody, a także nie tworzy żadnych szkodliwych produktów ubocznych tego rodzaju dezynfekcji.
Co ważne, promieniowanie UV za pomocą specjalistycznych lamp eliminuje problem transportu szkodliwych substancji, ich przechowywania, a także wykorzystywania potencjalnie groźnych chemikaliów. W przypadku niektórych mikroorganizmów, promieniowanie UV jest znacznie skuteczniejszym sposobem dezynfekcji niż różnego rodzaju metody chemiczne. Bakterie w wodzie są unicestwiane w ciągu zaledwie chwili i nie wpływają one już negatywnie na organizm człowieka.
Lampy UV to o tyle dobre urządzenia, że nie trzeba nic przy nich robić, I nie potrzeba do nich żadnej chemii ani nic. Kupiłam moim dziadkom taką lampę do ich wody ze studni, żeby się staruszki nie struły pewnego razu, bo studnia już swoje lata ma, mimo że woda klarowna.